تبلیغات
وب سایت مشاوره ی حقوقی و كیفری (شمارهای تماس 09155576958-09157967901-09392804841) - قولنامه عقد بیع نیست
وب سایت مشاوره ی حقوقی و كیفری (شمارهای تماس 09155576958-09157967901-09392804841)
اهداف ما كسب اعتماد و رضایت و صرفه جویی در وقت تان میباشد.

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

قولنامه عقد بیع نیست

قولنامه عقد بیع نیست و در مواردی كه موضوع قرارداد، انتقال ملك ثبت شده باشد تنظیم سند رسمی الزامی است و این موضوع از نص بند 1 ماده 46 و ماده 22 و 48 قانون ثبت كه از قواعد آمره مربوط به نظم عمومی است و اساسا برای .....

قولنامه عقد بیع نیست و در مواردی كه موضوع قرارداد، انتقال ملك ثبت شده باشد تنظیم سند رسمی الزامی است و این موضوع از نص بند 1 ماده 46 و ماده 22 و 48 قانون ثبت كه از قواعد آمره مربوط به نظم عمومی است و اساسا برای پایان بخشیدن به اختلافات ملكی به وجود آمده است به روشنی قابل استنباط می‌باشد.
اگرچه در همان آغاز تشكیل دادگستری در ایران اندیشه قانون ثبت به وجود آمد ولی در نهایت در سال 1310 این قانون به تصویب نهایی رسید و ثبت املاك اجباری شد. لذا با وجود این نص صریح در قانون ثبت، دیگر جای بحثی در دادگاه‌ها برای این مسئله باقی نمانده است.
در سال‌های بعد از انقلاب تفكرات گذشته تا حدودی احیا شده و اعتبار مقررات ثبت زیر سئوال رفت و این موضوع منجر به صدور آراء گوناگون از سوی دادگاه‌ها شد و سرانجام با اصرار و پیگیری یكی از قضات محاكم شهرستان الشتر موضوع در دیوان عالی كشور مطرح و منجر به صدور رای وحدت رویه گردید. در اینجا به لحاظ اینكه این رای دقیقا به مقررات ثبت و قولنامه اشاره دارد ذیلا به توضیح آن می‌پردازیم.
اولین رای مربوط به سال 1382 می‌باشد كه از سوی شعبه سوم دادگاه عمومی شهرستان الشتر از توابع استان لرستان صادر گردیده و متن آن بدین شرح است: «در تاریخ 81/10/3 به استناد فروش نامه عادی مورخ 67/1/19 دعوایی به خواسته خلع ید و تحویل 200 مترمربع زمین اقامه شده كه به موجب دادنامه شماره ... مورخ 81/12/5 به شرح زیر رای صادر گردیده است.
در خصوص دادخواست آقای ... به خواسته خلع ید و تحویل 200 مترمربع زمین جای ساختمان واقع در الشتر پشت سپاه پاسداران به ارزش 600 هزار تومان و هزینه دادرسی طبق قولنامه عادی مورخ 67/1/19 با عنایت به اینكه به موجب مواد 48 و 47 قانون ثبت مصوب 1310، ثبت كلیه اسناد و معاملات راجع به عین و منافع املاكی كه قبلا در دفتر املاك ثبت شده اجباری است و در مانحن فیه خواهان صرفا به یك فقره سند عادی مورخ 67/1/19 استناد نموده،‌ بر این اساس دعوی خواهان به لحاظ عدم رعایت تشریفات ثبت صرف‌نظر از صحت و سقم آن در حال حاضر قابل استناد نیست و مستندا به مواد 22، 47 و 48 قانون ثبت و ماده 2 آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی وانقلاب در امور مدنی قرار عدم استماع دعوی خواهان صادر و اعلام می‌گردد.»
به این رای اعتراض شده و در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان لرستان با این استدلال نقض می‌گردد: «در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای .... به خواسته خلع ید و تحویل مساحت 200 مترمربع زمین دادگاه محترم بدوی به دلیل عدم ثبت معامله قرار عدم استماع صادر كرده است. با توجه به اصل صحت معاملات و لزوم قرارداد نامه موضوع ماده 10 قانون مدنی كه قراردادهای خصوصی بین افراد را در صورتی كه مخالف صریح قانون نباشد نافذ و معتبر می‌داند و اینكه انعقاد عقد بیع فی‌مابین طرفین بر اساس قرارداد عادی تنظیمی مورد تحلیل قرار نگرفته و به موجب ماده 362 قانون مدنی از آثار بیع صحیح این است كه بایع را به تحویل و تسلیم مبیع ملزم می‌دارد، عدم رعایت مواد 47 و 48 قانون ثبت كه به جهت رعایت تشریفات صوری معامله می‌باشد نمی‌تواند به اراده طرفین كه مبنی بر انجام معامله بوده خللی وارد نماید و لذا قرار عدم استماع دعوی به جهت عدم ثبت معامله خلاف انصاف و عدالت قضائی است و لذا با پذیرش اعتراض تجدیدنظرخواه و استناد به ماده 353 قانون آیین دادرسی مدنی، پرونده جهت رسیدگی ماهوی به دادگاه بدوی صادر كننده قرار ارجاع می‌گردد.»
اما با وجود رای دادگاه تجدیدنظر، همین شعبه دادگاه عمومی الشتر در یك پرونده دیگر با همان استدلال‌های اولیه مجددا دعوی دیگری را رد می‌كند. این بار حكم در شعبه 5 دادگاه تجدیدنظر استان لرستان مورد تجدیدنظرخواهی قرار می‌گیرد و برخلاف مورد قبل، رای بدوی تایید شده و این طور استدلال می‌شود: «در خصوص اعتراض واصله نسبت به دادنامه ... از شعبه سوم با توجه به اینكه از ناحیه تجدیدنظرخواهان اعتراض مستدلی كه موجبات نقض دادنامه را فراهم بیاورد ارائه نگردیده است و در رسیدگی بدوی مقررات قانونی رعایت شده است، اعتراض مذكور غیروارد تشخیص و دادگاه به استناد ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی ضمن رد اعتراض دادنامه بدوی را تایید می‌نماید. ضمنا تجدیدنظرخواهان می‌توانند پس از اخذ سند رسمی نسبت به خلع ید قانونی اقدام نمایند.» ملاحظه می‌كنید كه دو شعبه تجدیدنظر در موضوع واحد آراء متفاوتی صادر كرده‌اند كه این موضوع بعد از گزارش به دیوانعالی كشور منجر به صدور رای وحدت رویه اواخر سال 83 كه در تاریخ 83/11/12 متن كامل آن در روزنامه رسمی چاپ شد، گردید. هیات عمومی دیوانعالی كشور در تاریخ 83/10/1 رای وحدت رویه مذكور را صادر نموده و می‌گوید: «خلع ید از اموال غیرمنقول فرع از مالكیت است.
بنابراین طرح دعوی خلع ید از زمین قبل از اثبات و احراز مالكیت قابل استماع نیست. با توجه به مواد 46، 47 و 48 قانون ثبت رای شعبه پنجم تجدیدنظر استان به نظر اكثریت اعضای هیات عمومی دیوانعالی كشور كه با این نظر انطباق دارد صحیح و قانونی تشخیص داده می‌شود و طبق ماده 270 آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب برای شعب دیوانعالی و دادگاه‌ها لازم‌الاتباع است.»
بعد از 25 سال این رای وحدت رویه صادر و بر اساس آن، مالكیت نیازمند تنظیم سند رسمی گردید. بنابراین یك قولنامه عادی برخلاف استدلال شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان لرستان هیچ نوع مالكیتی را حتی میان طرفین دعوی منتقل نمی‌كند. پس ثبت و تنظیم سند رسمی، یك عنصر سازنده در قراردادها است كه موضوع آن ملك و مال غیرمنقولی است كه سابقه ثبتی دارد. از آنچه بیان شد معلوم می‌شود اولا قولنامه، عقد بیع نیست و مثل مبایعه‌نامه نیازمند تنظیم سند رسمی است و تا سند رسمی تنظیم نشود بیع به معنی انتقال مالكیت طبق ماده 338 قانون مدنی به وقوع نمی‌پیوندد.
نكته دوم اینكه قولنامه علاوه بر اینكه با سند عادی امضا می‌شود یك قرارداد صحیح و معتبر است چون دو نفر توافق كردند و این قرارداد طبق قانون مدنی و اصول اعتبار داشته و الزام‌آور و تابع قواعد عمومی قراردادها است.
نكته سوم: قولنامه را نباید مشمول مقررات بیع در قانون مدنی دانست، از جمله ماده 362 قانون مدنی كه یك سلسله آثار برای عقد بیع بیان می‌كند و نباید موجب انحراف محاكم شود. در قولنامه مالكیت به مشتری منتقل نمی‌شود و مشمول ماده 10 قانون مدنی و ماده 6 آیین دادرسی مدنی و مواد 183 تا 300 قانون مدنی است كه قواعد عمومی قراردادها در عقد غیرمعین و معین اجرا می‌شود و مهمترین آنها ماده 219 قانون مدنی است و از این لحاظ یك قرارداد الزام‌آور است. حال برای بررسی برداشت‌های گوناگونی كه دادگاه‌ها از قولنامه می‌كنند به بررسی و تجزیه و تحلیل یك رای می‌پردازیم:
فردی دارای دو پلاك ثبتی بوده و در سال 1370 قولنامه‌ای امضا می‌كند و آنها را به قیمت 36 میلیون تومان به خریدار می‌فروشد تعهدات خریدار در زمینه پرداخت ثمن به این ترتیب است: نقدا 500 هزار تومان در پایان خرداد ماه سال 70 نیز دوازده میلیون تومان قسط دوم و پرداخت قسط سوم در پایان تیر 1370 به مقدار 50 هزار دلار، قسط چهارم پایان خرداد 1370 باز 50 هزار دلار؛ فروشنده تعهد كرده بعد از پرداخت قسط چهارم دو پلاك موضوع قولنامه را به خریدار تسلیم كند و هنگام تنظیم سند رسمی در دفترخانه هم 9 میلیون تومان از طرف خریدار به فروشنده پرداخت شود. خریدار قسط اول و دوم را نقدا در زمان‌بندی مقرر می‌پردازد و در مورد قسط سوم و چهارم كه قرار بوده به دلار پرداخت شود به فروشنده اعلام می‌كنند مبلغ 100 هزار دلار به حساب وی در بانك آمریكا واریز شده است.
فروشنده پلاك ثبتی را به خریدار تحویل می‌دهد و وقتی به حساب رجوع می‌كند بانك اعلام می‌دارد پولی به حساب واریز نشده است. از آمریكا به ایران آمده و احضارنامه‌ای برای خریدار ارسال و فسخ قولنامه را اعلام و اظهار می‌دارد چون اقساط سوم و چهارم پرداخت نشده، تسلیم مبیع بی‌دلیل صورت گرفته و من مقید به این قولنامه نیستم و اعلام فسخ می‌كنم. خریداران زیر بار نرفته و دادخواست الزام به تنظیم سند را جهت صدور حكم به دادگاه تقدیم می‌كنند. دادگاه بدوا به خریداران 2 ماه مهلت می‌دهد تا ادله خود را دائر بر پرداخت قسط سوم و چهارم به دادگاه ارائه نمایند. هرچند خریداران نمی‌توانند سند و مدركی در این زمینه ارائه دهند دادگاه رای مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی صادر می‌نماید.
اما منظور رای دادگاه: بر فرض كه ادعای وكیل فروشنده مبنی بر عدم پرداخت اقساط سوم و چهارم از سوی خریداران به فروشنده صحیح باشد چون برای تخلف خریداران از تعهد مندرج در مبایعه‌نامه شرط خیار نشده است و بایع قادر به مطالبه ثمن می‌باشد حتی اگر آن اقساط پرداخت نشده باشد موجب بطلان بیع نیست زیرا در عقد بیع انتقال مالكیت صورت می‌گیرد و خریدار ملزم است كه ثمن را پرداخت كند و در غیر این صورت فروشنده فقط می‌تواند به دادگاه مراجعه و مطالبه ثمن كند. این رای از جمله آرائی است كه اگر قولنامه را مشمول مقررات بیع بدانیم صحیح است زیرا فروشنده مبیع را تسلیم كرده و می تواند به ماده 402 استناد كند و از آنجا كه در بسیاری موارد نمی‌توان از خیار تاخیر ثمن استفاده كرد. لذا عملا خیار تاخیر ثمن هم در قانون مدنی ما دارای عیوبی است كه حق فروشندگان را ضایع می‌كند و دست دادگاه‌ها را هم در بسیاری از موارد می‌بندد و نمی‌توانند حكم به فسخ بیع در صورت تاخیر یا عدم پرداخت ثمن بدهند.
به همین شكل ماده 378 قانون مدنی نیز نمی‌تواند مورد استناد فروشنده قرار بگیرد. سرانجام بند 4 ماده 362 كه می‌گوید خریدار ملزم به پرداخت ثمن می‌باشد و نیز ماده 359 قانون مدنی كه در باب ثمن می‌گوید فروشنده می‌تواند خریدار را به پرداخت ثمن اجبار كند همان راهی است كه دادگاه در این قولنامه پیش پای خریدار گذاشته تا دادخواست الزام به تنظیم سند بدهد و به فروشنده نیز امكان داده با ارائه دادخواست باقیمانده ثمن را مطالبه كند؛ پس اگر قولنامه را عقد بیع بدانیم از نظر اصولی ایرادی به آن وارد نیست اما باید دید آیا این رای منصفانه هست و نیز چه پیامدهایی برای فروشنده خواهد داشت؟ اولین مسئله اینكه فروشنده باید برای الزام به پرداخت ثمن طرح دعوی كرده و هزینه سنگین دادرسی را متحمل شود. ایراد دوم اینكه حتی اگر فروشنده بعد از طی این مراحل موفق شد حكم دال بر پرداخت ثمن بگیرد چه تضمینی وجود دارد كه خریدار معسر نباشد یا خود را معسر نكرده باشد.
فروشنده در برابر خود خریداری را می‌بیند كه به قصد فرار از دین معاملاتی كرده و یا به هر دلیلی اموالش را پنهان كرده است و لذا نمی‌تواند دادنامه قطعی را به اجرا بگذارد. نكته بعدی در بسیاری از دعاوی این است كه دعوی از یك دیدگاه به دو دسته 1- عینی و 2- دینی تقسیم می‌شود. غالبا طرفین دعوا برای اینكه از اعسار طرف دعوی نجات پیدا كنند دعوی عینی را مطرح می‌كنند تا عین مال خودشان را به دست بیاورند. ماده 380 قانون مدنی نمونه‌ای از این موارد است كه با مشكلاتی نیز روبه‌روست و اینها نشان می‌دهد قانونگذار به دعوی عینی بیشتر از دعوی دینی توجه كرده است. ماده 380 می‌گوید در صورتی كه مشتری مفلس شود و عین بیع نزد او موجود باشد بایع حق استرداد آن را دارد و اگر مبیع هنوز تسلیم نشده باشد می‌تواند از تسلیم آن امتناع كند. پس قانون برای فروشنده ای كه به ثمن دسترسی پیدا نكرده و خریدار مفلس است در دعاوی عینی حق تقدمی قابل شده كه جزو طبقات بستانكاران معمولی قرار نگیرد در حالی كه در رای مورد اشاره امتیازات دعوی عینی از فروشنده گرفته شده است. ایراد دیگر این رای آن است كه در آن آمده (برای عدم پرداخت ثمن شرط فسخ نشده است) شرط به معنی تعهد است. لازم نیست در یك قولنامه واژه شرط به كار برود همین كه تعهدات را زمان‌بندی می‌كنند به معنای شرط و تعهد است. دادگاه باید پیامدهای تخلف از این تعهدات را در نظر بگیرد و در هر قولنامه‌ای آن را مبنای اجرای تعهدات قرار دهد.

◙ جمع‌بندی:
با تمام بحث‌ها و سوابق، قولنامه عقد بیع نیست و رای وحدت رویه دیوان نیز همین را گفته است: قولنامه قراردادی است كه هنگام انعقاد و تنظیم آن طرفین تعادلی را میان تعهدات یكدیگر به وجود می‌آورند كه در این مرحله به دادگاه ارتباطی ندارد اما در مرحله اجرا باید دادگاه‌ها تعادل طرفین را لحاظ كنند یعنی نمی‌شود یك طرف را ملزم كنند كل تعهد خود را انجام دهد و طرف دوم را راهی دادگاه كنند زیرا در همه قراردادها و عقد بیع،‌مبیع در برابر ثمن قرار دارد. یعنی همه تعهدات فروشنده در برابر همه تعهدات خریدار قرار می‌گیرد و دادگاه‌ها برای این منظور باید به موجب ماده 3 آیین دادرسی مدنی به قانون استناد كنند.


buy cials online
جمعه 16 آذر 1397 03:08 ب.ظ

Useful data. Cheers!
american pharmacy cialis only now cialis 20 mg cost of cialis per pill cialis pills boards cialis billig india cialis 100mg cost generic cialis levitra cialis 50 mg soft tab achat cialis en itali legalidad de comprar cialis
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:03 ب.ظ

Thanks. Lots of data!

cialis generico en mexico price cialis best pastillas cialis y alcoho cialis generic availability i recommend cialis generico cialis generika in deutschland kaufen cialis daily cialis 20 mg cut in half tadalafil 5mg legalidad de comprar cialis
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:30 ق.ظ

Excellent information. Appreciate it.
viagra vs cialis enter site 20 mg cialis cost cialis daily cialis bula canadian drugs generic cialis canadian discount cialis cilas cialis name brand cheap cialis sans ordonnance prices for cialis 50mg
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:31 ق.ظ

Regards! Plenty of information.

cialis lowest price fast cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis online holland generic cialis review uk buy cialis online cheapest does cialis cause gout free generic cialis generic cialis in vietnam cialis bula
buy cialis usa
سه شنبه 13 آذر 1397 08:59 ب.ظ

You said it very well..
we like it cialis price miglior cialis generico canada discount drugs cialis cialis pills price each buying cialis on internet click now buy cialis brand cialis coupon cialis prezzo di mercato only now cialis 20 mg cialis pills
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 10:07 ق.ظ

Good material, With thanks!
free cialis buy cheap cialis in uk generic cialis tadalafil non 5 mg cialis generici tadalafil generic il cialis quanto costa tadalafil 20 mg cialis 05 venta de cialis canada we recommend cialis info
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:20 ب.ظ

Cheers. Fantastic stuff!
cialis for bph cialis side effects rx cialis para comprar achat cialis en europe buy online cialis 5mg buy cialis online nz cialis coupon free cialis sublingual cialis online cialis lilly tadalafi
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 09:37 ق.ظ

You actually stated that terrifically.
overnight cialis tadalafil order a sample of cialis click now buy cialis brand side effects for cialis prix cialis once a da cialis for sale south africa fast cialis online price cialis best cialis 5mg overnight cialis tadalafil
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 09:48 ب.ظ

Kudos. An abundance of tips.

generic cialis levitra tadalafil 5mg cialis per paypa 200 cialis coupon cialis for sale south africa generic cialis 20mg tablets cialis 20 mg cut in half cialis alternative cialis online deutschland cialis free trial
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 11 آذر 1397 08:59 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of material.

rx cialis para comprar online cialis cialis generico online weblink price cialis viagra cialis levitra acquistare cialis internet wow cialis tadalafil 100mg how much does a cialis cost cialis patent expiration cheap cialis
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 09:59 ب.ظ

You've made your stand pretty effectively!.
brand cialis nl buy cheap cialis in uk cialis kaufen wo buy original cialis cialis italia gratis cialis generico online cialis 20mg prix en pharmacie cialis purchasing overnight cialis tadalafil enter site 20 mg cialis cost
buy cialis online without a prescription
شنبه 10 آذر 1397 08:45 ق.ظ

Many thanks. I enjoy this.
the best choice cialis woman american pharmacy cialis acheter du cialis a geneve cialis online cialis generic tadalafil buy prices on cialis 10 mg cialis uk next day we like it cialis soft gel enter site natural cialis enter site natural cialis
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 09:28 ب.ظ

Many thanks. Quite a lot of posts.

cialis generico en mexico walgreens price for cialis how much does a cialis cost venta cialis en espaa cialis lowest price try it no rx cialis cialis australian price cialis rezeptfrei sterreich order a sample of cialis cialis 20 mg best price
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 09:33 ق.ظ

Very good facts. Many thanks.
discount cialis we recommend cialis best buy cialis pills in singapore prezzo cialis a buon mercato generic cialis in vietnam dose size of cialis generic cialis levitra buy cheap cialis in uk cialis 30 day trial coupon best generic drugs cialis
Generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:31 ب.ظ

Wonderful facts. Regards!
generic cialis review uk prix de cialis cialis in sconto online cialis click here cialis daily uk cialis super kamagra canadian cialis cialis ahumada cialis 5 mg para diabeticos buy original cialis
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:59 ق.ظ

Useful write ups. Thanks a lot.
cialis prices in england how does cialis work cost of cialis cvs cialis canada on line only now cialis for sale in us viagra or cialis dosagem ideal cialis cialis rezeptfrei cialis canada on line cialis bula
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:20 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
viagra cialis levitra cialis for sale acquistare cialis internet viagra vs cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis flussig cialis prices in england cialis usa cost cialis pills boards cialis 5 mg
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:25 ق.ظ

You have made the point!
rezeptfrei cialis apotheke how does cialis work tarif cialis france cialis taglich viagra vs cialis vs levitra generic cialis pill online generic cialis soft gels enter site natural cialis where cheapest cialis cialis 5 mg effetti collateral
buy cialis usa
دوشنبه 9 مهر 1397 03:36 ب.ظ

Factor nicely used..
sublingual cialis online cialis online holland order a sample of cialis cialis coupons printable cialis for sale deutschland cialis online 5 mg cialis coupon printable cialis generic tadalafil buy buy cialis online cheapest cialis with 2 days delivery
viagravonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:46 ق.ظ

Appreciate it! A good amount of knowledge.

cialis sicuro in linea cialis daily dose generic cialis generic the best site cialis tablets cialis dosage recommendations recommended site cialis kanada buy cheap cialis in uk buy original cialis we like it cialis price buy generic cialis
http://cialissy.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:02 ب.ظ

Seriously many of wonderful tips!
rx cialis para comprar cialis arginine interactio cialis wir preise deutschland cialis online cialis generic availability enter site very cheap cialis cialis 20 mg cost prices on cialis 10 mg cialis 5 mg funziona cialis kaufen
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:11 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis in sconto cialis coupons cialis y deporte cialis et insomni cialis 30 day sample cialis 50 mg soft tab cuanto cuesta cialis yaho miglior cialis generico how to purchase cialis on line cialis coupons
http://viabiovit.com/krijgen-viagra-recept.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:27 ق.ظ

Thanks a lot. Awesome information!
how buy viagra buy viagra walgreens buy uk viagra viagra for men buy viagra pills buy real viagra buy cheap viagra buy viagra online next day delivery uk price for viagra sildenafil generic
buying cialis online safe
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:00 ق.ظ

You actually revealed that effectively.
rx cialis para comprar how does cialis work cialis en mexico precio cialis en 24 hora cialis prezzo di mercato cialis soft tabs for sale pastillas cialis y alcoho cialis cuantos mg hay only now cialis for sale in us order a sample of cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:08 ب.ظ

Thanks a lot. I value this!
generic cialis 20mg uk cialis in sconto cialis 10 doctissimo generico cialis mexico deutschland cialis online cialis cuantos mg hay we like it safe cheap cialis click now buy cialis brand cialis generic cialis in sconto
Cialis canada
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:34 ب.ظ

Amazing data, With thanks!
il cialis quanto costa cialis 100 mg 30 tablet click here cialis daily uk legalidad de comprar cialis usa cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis italia gratis estudios de cialis genricos cialis generico cialis price in bangalore
choc
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 09:50 ب.ظ
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some
nice procedures and we are looking to swap strategies with other folks,
why not shoot me an email if interested.
Viagra levitra
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 02:55 ق.ظ

Wow plenty of helpful tips!
buy viagra with prescription online buy levitra viagra buying online viagra where to buy viagra online safely online pharmacy viagra generic online pharmacy viagra uk where to buy viagra online uk viagra nz buy buy viagra generic is sildenafil generic
Buy cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:30 ق.ظ

Seriously tons of helpful information.
cialis dosage cialis taglich canada discount drugs cialis ou acheter du cialis pas cher walgreens price for cialis we like it cialis soft gel we recommend cheapest cialis cialis generic availability wow cialis tadalafil 100mg only best offers cialis use
Cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 05:43 ق.ظ

Whoa plenty of great material!
cialis vs viagra prezzo di cialis in bulgaria cialis venta a domicilio cialis 5 effetti collaterali cialis kaufen wo cialis coupons estudios de cialis genricos where cheapest cialis how to purchase cialis on line when can i take another cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

شما میتوانید از طریق شمارهای مربوطه در این وب سایت هرگونه مشاوره ی حقوقی وكیفری لازمه را كسب نمایید در صورت نیاز شما كلیه شكایت ها و دادخواست ها و لوایح حقوقی مورد نیاز تنظیم و از طریق ایمیل یا فكس به آدرس شما ارسال میگردد.
مدیر وبلاگ : moshaveranlaw

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان