تبلیغات
وب سایت مشاوره ی حقوقی و كیفری (شمارهای تماس 09155576958-09157967901-09392804841) - بزهكاری زنان و مسئولیت كیفری مخففه
وب سایت مشاوره ی حقوقی و كیفری (شمارهای تماس 09155576958-09157967901-09392804841)
اهداف ما كسب اعتماد و رضایت و صرفه جویی در وقت تان میباشد.

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بزهكاری زنان و مسئولیت كیفری مخففه

بخش حوادث در رسانه های مختلف اعم از روزنامه ها ، هفته نامه ها ، تلویزیون و ... همیشه از پرطرفدارترین بخش ها محسوب شده و می شود . درباره این گرایش ، علل مختلفی بیان می شود كه در اینجا قصد نداریم به كالبد شكافی آن بپردازیم . در اینجا ، در نظر داریم با ذكر خلاصه ای از حوادث مندرج در نشریات ، به وسیله كارشناسان حقوقی به تحلیل آنها بپردازیم تا به این وسیله هم دانشجویان حقوق و هم علاقه مندان مسائل حقوقی و جزایی با چگونگی تشریح حقوقی یك پرونده ( هرچند آنچه در روزنامه ها انعكاس می یابد فاقد جزئیات یك پرونده است ) آشنا شوند.

در بحث مسؤولیت كیفری ، قاعده كلی بر این پایه استوار است كه « جنسیت » زن تأثیری در مسؤولیت كیفری او نداشته و حتی سبب تخفیف این نوع مسؤولیت نمی شود .
بنابراین زنان همانند مردان در قبال اعمالی كه دارای خصیصه كیفری است ، مسؤول و قابل مجازات شناخته می شوند . این رویكرد در حالی است كه اغلب فرهنگ ها در مورد برخی از خصوصیات زنان اتفاق نظر وجود دارد . گفته می شود این نوع خصوصیات ناشی از عوامل جسمانی و یا به نظر برخی و بیشتر معلول تعلیم و تربیت فرهنگ هاست ، به طوری كه « زن » تحت شرایط و مقتضیات خاص و انتظارات فرهنگی ، عادتاً واكنش احساسی متناسب با آن اوضاع و احوال و یا انتظارات از خود بروز می دهد و به هر حال پرداختن به این موضوع در حوصله این نوشتار و تخصص نگارنده نیست و اشاره به این موضوع در این مقال و در رابطه با عدم تأثیر جنسیت در مسؤولیت كیفری است ، در حالی كه پذیرش تأثیر هیجانات آنی در باب مسؤولیت كیفری جرم و نوع آن به ویژه در جرائم قتل و صدمات بدنی عمدی در برخی از سیستم های جزائی – مانند فرانسه و انگلیس – سبب تفكیك قتل آنی از قتل با سبق تصمیم و اعمال مسؤولیت های كیفری و مجازات های متفاوت گردیده است كه تفصیل این موضوع نیز نوشتار جداگانه ای را می طلبد . همانطوری كه بنا به شرایط و عوامل مؤثر اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در هر جامعه ، موقعیت های « زن و مرد » متفاوت می باشد ، نوع و آمار جرائم هر یك از آنها نیز مختلف است و این اختلاف فاحش در میزان جرائم ارتكابی آنان به وضوح دیده می شود ، زیرا آمار جرائم زنان درصد بسیار كمتری نسبت به آمار جرائم مردان تشكیل می دهد .
به نظر می رسد رقم كمتر جرائم زنان سوای جنسیت ، ناشی از مداخله كمتر آنان در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی ، اقتصادی و تجاری است و در عوض ، در نهاد خانواده و تربیت فرزندان و به طور كلی در چرخه امور داخلی خانه و خانواده ، تكالیف و مسؤولیت و بلكه مشتقات بیشتری به زنان تحمیل می شود و اما در این نوشتار كوتاه ، نگارنده درصدد است به نكاتی از شرایط و موقعیت های قانونی متفاوت زنان نسبت به مردان در اوضاع و احوالی كه مرتكب جرم می شوند ، اشاره نماید تا مشخص شود جدا از آسیب دیدگی زنان در شرایطی كه « بزه دیده » جرمی هستند در برخی موارد از « بزهكاری » نیز آنها در موقعیت های خاص وادار به ارتكاب جرم می شوند .
به رغم تأثیر جنسیت زن در اعمال مسؤولیت كیفری كامل در قوانین موضوعه كشور ما ، در برخی ممالك این نوع مسؤولیت تحت شرایط خاص و یا در مورد جرائمی معین نسبت به زنان مرتكب جرم به مسؤولیت مخففه ( diminished responsibility ) تبدیل یافته و موجب تغییر عنوان مجرمانه ( ماهیت جرم ) و مجازات تقلیل یافته می گردد ، در حالی كه مقررات كیفری فعلی كشور ما ، اساساً مسؤولیت مخففه پیش بینی نشده و مسؤولیت كیفری بر دو مبنا یعنی « مسؤولیت » استوار می باشد . بنابراین در احراز عوامل رافع مسؤولیت كیفری مانند جنون در زمان ارتكاب جرم و یا اكراه و اجباری كه عادتاً قابل تحمل نبوده و موجب اختلال در اراده مرتكب شده و او را وادار به ارتكاب جرم نماید ، قانوناً امكان پذیرش حالات بینابین و نسبی وجود ندارد . به سخن دیگر ، قاضی رسیدگی كننده نمی تواند با احراز اكراه یا اجبار ، منجر به اختلال نسبی اراده مرتكب جرم ، مسؤولیت كیفری او را براساس مسؤولیت مخففه تشخیص و بر مبنای مقررات قانونی ، مجازات وی را تقلیل دهد ، در مورد ابتلاء به جنون در حال ارتكاب نیز با وجود اینكه در ماده 51 قانون مجازات اسلامی تصریح شده جنون به هر درجه كه باشد ( هرچند جنون نسبی ) رافع مسؤولیت كیفری است ، اما از آنجایی كه جنون در قانون تعریف نشده و درجات آن مشخص نگردیده است ، رویه قضایی براساس احراز جنون تام و عدم مسؤولیت كیفری كامل استوار است و در مواردی كه مرتكب جرم در زمان ارتكاب عمل مجرمانه جنون نسبی مبتلاست ، اگرچه با صراحت ماده 51 قانون مرقوم می بایستی مجرم مبری از مسؤولیت كیفری شناخته شود ، اما اغلب مرتكب دارای مسؤولیت كیفری كامل شناخته می شود ، به هر حال پذیرش مسؤولیت مخففه از نوع آنچه در بالا بیان شده ، جایگاه قانونی ندارد .
لازم به ذكر است در قانون مجازات عمومی سابق مطابق بند ب ماده 36 آن قانون ابتلا به اختلال نسبی شعور – قوه تمیز و اراده در زمان ارتكاب جرم – از موجبات تخفیف یا تبدیل مجازات مرتكب جرم به شمار می آمد ، در حالی كه در مقررات موضوعه فعلی در رسیدگی به جرم ، چنین مقرراتی حتی در جرائم تعزیری پیش بینی نشده است و مقررات ماده 54 قانون مجازات اسلامی درباره تأثیر اكراه و اجبار در جرائم تعزیری و مجازات های بازدارنده ناظر به موردی است كه اكراه و یا اجبار عادتاً قابل تحمل نباشد و تنها احراز این حالت كه سبب زوال مسؤولیت كیفری مرتكب ( مكره و مجبور ) می گردد از این رو در صورتی كه تأثیر اكراه و اجبار در ارتكاب جرم نسبی باشد ، نمی توان قائل به پذیرش مسولیت مخففه و تقلیل مجازات مرتكب شد واستناد به كیفیات مخففه ماده 22 قانون مجازات اسلامی نیز فرع بر اصل پذیرش و مسؤولیت كیفری كامل مرتكب جرم است ، اما هدف از اشاره به این مباحث جزایی این است كه زنان در زمان ارتكاب برخی جرائم ممكن است تحت شرایط خاص در موقعیت هایی قرار گیرند كه این شرایط و وضعیت موجب اختلال نسبی در اراده آنان در حال ارتكاب جرم گردد ، به عنوان مثال حضور شوهر در صحنه جرم و یا مداخله غیر مستقیم وی ممكن است سبب انگیزش زن به ارتكاب جرم و در واقع تمكین او از نوعی اكراه معنوی برای ارتكاب جرم باشد . این نوع اكراه هر چند در حد اكراه « غیرقابل تحمل » نیست ولی نمی توان اثر انگیزشی آن را در ارتكاب جرم توسط زن نادیده گرفت . در برخی از نظام های كیفری مانند انگلستان ، مقرراتی پیش بینی شده كه براساس آن اثبات اینكه زنی جرمی را در حضور شوهر خود و تحت اكراه وی ( و نه الزاماً اكراه غیرقابل تحمل ) مرتكب شده است ، می تواند دلیلی برای نفی مسؤولیت كیفری مرتكب باشد و این نوع اكراه ، در واقع اخلاقی و معنوی است و تنها در اتهام قتل عمد و خیانت به كشور پذیرفته نشده است .
در كشور ما ، با وجود تحولات فرهنگی و اجتماعی سالهای اخیر ، فرهنگ غالب حتی در طبقات اجتماعی متوسط اكثراً مبتنی بر تمكین زن از وضعیت های ناهنجاری است كه شوهر در آن قرار گرفته و یا خود شوهر باعث و بانی آن گردیده است ، مانند اینكه زنی ناچاراً برای شوهر معتاد خود مواد مخدر تهیه كند و یا به رغم علم اینكه شوهرش اموالی را سرقت نموده و یا به طرق نامشروع به دست آورده است ، ناگزیر از قبول این اموال یا فروش آنها به غیر باشد . این نوع اكراه معنوی در پدیده مجرمانه ای چون قتل نیز به صورت مساعدت زن برای فرار شوهر از مجازات دیده می شود ، همان طوری كه در مورد قدیمی ترین زن زندانی ایران كه متهم به قتل بود و بعد از تحمل 13 سال حبس اخیراً آزاد شد ، این موضوع صدق می كند ، زیرا فاطمه در واقع تحت اكراه معنوی شوهرش مجبور شده بود ارتكاب قتلی را به عهده بگیرد ، اما با كشف چگونگی قضیه و بی گناهی وی در قتل ، آزاد گردید . ( ر. ك به تحلیلی از نگارنده : آزادی زن زندانی بعد از 13 سال حبس – روزنامه آفتاب یزد ، 18 بهمن 84 ) مستقل از موارد مطرح ، می توان اذعان كرد در برخی شرایط و به ویژه در طبقات اجتماعی فقیر و محروم ، زنان به تشویق شوهر و یا تحت اكراه یا اجباراو رأساً به ارتكاب رفتارهای ضد اجتماعی تن داده اند .
همان طوری كه در قضیه 340 دختر ربایی در 23 استان و سرقت طلاجات دختر بچه ها ، آناهیتا اظهار می نماید ، در ارتكاب جرایم و یا تكرار آنها مجبور به تمكین از شوهر خود ( عامل اصلی دختر ربایی و تعرض به تعدادی از زنان ) و یا مساعدت به وی بوده است . ( ر. ك به روزنامه اعتماد ملی ، 6/11/84 ص 14 ) و كلام آخر اینكه در آسیب شناسی علل بزهكاری توسط زنان شوهر دار نیز تنها به مباشرت او در همسرآزاری و برخی موارد زن كشی خلاصه نمی شود ، بلكه در زمینه ارتكاب بزهكاری توسط زنان شوهر دار نیز این نقش ( اعم از مستقیم یا غیر مستقیم ) قابل ملاحظه است و زنان در برخی جرائم ارتكابی تحت اكراه معنوی شوهر كه موجب اختلال نسبی در اراده آنان در زمان ارتكاب جرم می شود ، قرار می گیرند و ضروری می نماید قانونگذار در اصلاحات جزایی در رابطه با پذیرش مسؤولیت مخففه در اینگونه حالت ها و موارد مشابه در برخی جرائم مقرراتی وضع نمای

Do you get taller when you stretch?
شنبه 25 شهریور 1396 03:44 ق.ظ
It's remarkable in support of me to have a website,
which is good for my experience. thanks admin
http://rachaellilla.blog.fc2.com/
شنبه 14 مرداد 1396 09:38 ق.ظ
Hi, its fastidious post on the topic of media
print, we all be aware of media is a enormous source of data.
std test
جمعه 2 تیر 1396 06:20 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا
واقعا حل و فصل کاملا با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد
را سادگی به پر همه کسانی شکاف. در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من
می قطعا تا پایان مجذوب.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 02:35 ب.ظ
For newest news you have to go to see world wide web and on world-wide-web I found this
web site as a finest web site for most recent updates.
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 11:37 ق.ظ
I read this paragraph completely concerning the resemblance of most up-to-date and earlier technologies,
it's remarkable article.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

شما میتوانید از طریق شمارهای مربوطه در این وب سایت هرگونه مشاوره ی حقوقی وكیفری لازمه را كسب نمایید در صورت نیاز شما كلیه شكایت ها و دادخواست ها و لوایح حقوقی مورد نیاز تنظیم و از طریق ایمیل یا فكس به آدرس شما ارسال میگردد.
مدیر وبلاگ : moshaveranlaw

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان